Pilica i kajaki

Informacje praktyczne:
Pilica – Królowa Mazowsza
TRUDNOŚĆ ZWA 1: rzeka bardzo łatwa, dla początkujących
UCIĄŻLIWOŚĆ: U1 – brak przeszkód i przenosek. Jedynym utrudnieniem mogą być liczne mielizny przy niskim stanie wód.
DŁUGOŚĆ CAŁKOWITA RZEKI: 325,4 km
POWIERZCHNIA DORZECZA: 9273 km2
CZYSTOŚĆ WÓD: wody Pilicy posiadają III a nawet II klasę czystości! Należy jednak pamiętać, że woda w Pilicy nie naddaje się do picia nawet po przegotowaniu ze względu na zanieczyszczenia biochemiczne oraz wysoki poziom naturalnej zawiesiny po deszczach.
REALNE TEMPO PŁYNIĘCIA: 4-7 km/hPilica jest malowniczą, dziką rzeką. Zachwyca bogactwem natury, cicho meandruje wśród lasów i łąk, oferuje piaszczyste plaże i zachęca do kąpieli czystością swych wód. Trzeba dodać, że jest łatwa, jakby stworzona dla początkujących kajakarzy, ale też zadawalająca dla doświadczonych.

Pilica to szlak kajakowy

Nie ma w tym nic dziwnego, rzeka jest łatwa, stanowi wspaniałe miejsce do nauki pływania kajakiem. Jest płytka, a przez to – bezpieczna. Jedynym utrudnieniem na Pilicy są mielizny – w tych miejscach lepiej obserwować wodę, żeby nie wysiadać niepotrzebnie i zbyt często z kajaka. Otoczenie rzeki to przede wszystkim łąki, ale można też liczyć na lasy. Na pewno znajdziemy malownicze zakola, piękne piaszczyste plaże i wiele świetnych miejsc na kąpiele, czy biwak. Zwłaszcza, że wody Pilicy są stosunkowo czyste, w porównaniu z innymi mazowieckimi rzekami. Na szlaku można spotkać ptaki wodne, a także bobry. Pilica jest spływalna już od miejscowości Pilica, jednak trasa jest tu trudna, trzeba się liczyć z dużą ilością przenoszeń kajaka oraz liczne przeszkody w nurcie.

Polecamy doświadczonym kajakarzom

Pilica - spływy kajakowe

Zasadniczo Pilicą pływa się od Koniecpola, a w Maluszynie kończą się uciążliwe przeszkody rzeczne i stąd wyruszają na spływy w wypożyczonych kajakach nawet początkujący kajakarze. Długość szlaku z Maluszyna do Mniszewa ( ujście Pilicy do Wisły) to 238 km. Na przepłynięcie trasy potrzeba ok 7- 10 dni. Trzeba mieć na uwadze pokonanie na trasie jeziora Sulejowskiego oraz przeniesienie kajaków przez zaporę w Smardzewicach – co zdecydowanie spowolni spływ. Pilica. Przewodnik kajakowy. M. Lityński.