Co trzeba zrobić, żeby wypożyczyć kajak?

Po pierwsze: zadzwoń, napisz – pogadamy o terminie i o dostępnych miejscach?

Po drugie: aby wypożyczyć kajak potrzebujesz jedynie bilety Narodowego Banku Polskiego (potocznie zwane kasą), rozsądek i dobry humor.

Ile kosztuje spływ?

Mało – wciąż wydaje mi się, że powinien kosztować więcej, ale lepiej usiądź wygodnie zanim przeczytasz odpowiedź i pamiętaj, że są wypożyczalnie, które mają drożej ?

Trasa z Białobrzegów do Warki (30 km) 50 zł/za osobę

Trasa Z Bud MIchałowskich do Warki  (16 km) 40 zł/za osobę

Trasa z Warki do Mniszewa (16 km) 40 zł/za osobę

Trasy kilkudniowe 35 zł/osoba/dzień + dodatkowo transport w zależności jak daleko będziemy jechać…

Czy w przypadku tras jednodniowych płacę  za przewóz kajaków oraz mnie, mojej żony, dzieci, przyjaciół itd. dodatkowe pieniądze?

Nie, no co ty? W cenach spływów jednodniowych na Pilicy  wliczony jest transport, więc nie płacisz ?

Moje małe dzieci bardzo chcą ze mną jechać, czy mogą?

Mogą. Do tego jeśli nie mają 6 lat płyną za darmo. Tylko  nie próbuj mnie oszukać i wciskać, że nie wyrośnięty 9 latek nie ma 6 lat – weryfikuję wiek na podstawie zębów ?

Czy mogę zabrać psa?

Możesz – ale pamiętaj, że podczas przejazdu jedziesz z innymi ludźmi,  pies musi mieć smycz i kaganiec a nawet klatkę (transporter). Wiem, wiem -Twój pies jest grzeczny, w życiu nikogo nie ugryzł, to kochane psisko, będzie siedział przy nodze i nawet nie piśnie – pomimo tego zabierz kaganiec albo chociaż skarpetę na pysk pełen wielkich zębów.  Ponadto musisz wiedzieć, że ktoś może być uczulony na sierść (to się zdarza kierowcom) a wtedy pies daleko nie dojedzie, będziesz miał sporo kombinowania, co z nim zrobić, gdzie zostawić…Ale możesz ?

Ile czasu się płynie?

Wszystko zależy od Ciebie oraz od tego ile kanapek ze sobą zabrałeś, ile razy zrobisz postój na „jedynkę” oraz na „dwójkę”, jak długo będziesz postojował,  czy będziesz plażował na plaży i kąpał się w chłodnej kąpieli rzecznej , czy będziesz wiosłował, czy raczej całą robotę zostawisz rzece, no i czy jesteś trzeźwy i wypoczęty, czy raczej wczorajszy albo gorzej – dzisiejszy.

Średnia prędkość kajaka na wodzie to 4 km/h ale wszystko powyżej ma wpływ na czas spływu.

Z jaką prędkością płynie kajak?

j.w.

Ile czasu się jedzie na start np. autokarem?

Do Bud Michałowskich 15 – 20 minut

Do Białobrzegów 0,5 h

Czy są sklepy i restauracje na trasie?

Na trasie autokaru czy spływu? Tak czy siak zapomnij. Autokar się nie zatrzyma a na trasie spływu  z Białobrzegów i Bud Michałowskich jest jeden bar – ale nie wciśniesz tam nawet palca. Zabierz kanapki i napoje i wszystko od czego jesteś uzależniony…słodycze mam na myśli. A jak zapomniałeś – nie martw się, nie będziesz płynął na głodnego – u nas kupisz produkty pierwszej potrzeby (kiełbasę i wodę a jak bardzo ładnie poprosisz to zrobimy Ci z tego kanapkę ) ?

Czy Pilica jest głęboka? Ile ma głębokości?

Pilica jest rzeką. Wszystkie rzeki na Ziemi mają na swojej długości różne głębokości i tu nie jest inaczej. Będzie po kostki i po pachy, znajdzie się też miejsce bez gruntu (dla mnie, mam 175 cm wzrostu ?)

Średnia głębokość: po kolana (moje)

Czy mogę się kąpać?

Możesz. Woda jest czysta, dno piaszczyste – ale ze względu na brak strzeżonych  kąpielisk to Ty odpowiadasz za siebie i swoje młode.

Czy spływanie Pilicą jest bezpieczne?

O tak. Pilica jest ŁATWA, a sprzęt który od nas dostałeś jest najbezpieczniejszy na świecie. Jedna rada: nie głupiej, nie wydurniaj się, płyń z rozsądkiem.

Czy możemy gdzieś się zatrzymać po drodze?

Oszalałeś? Nie, nie możecie- przyjechaliście, żeby pływać i macie płynąć bez przerwy.

Czy są jakieś fajne miejsca na postój?

Są, ale co z tego jeśli i tak nie możesz się zatrzymać ?

Czy możemy rozpalić ognisko gdzieś po drodze? Czy są na to wyznaczone miejsca?

A ten znowu zaczyna… Rozpalać możesz, wyznaczonych miejsc nie ma – ale co z tego, jak masz płynąć bez postojów ?

A poważniej – jeśli zdecydujesz się na rozpalenie ogniska- kontroluj je, nie wolno ci dopuścić do rozproszenia ognia. Zgaś ogień, gdy już upieczesz kiełbasę i posprzątaj po sobie.

Jaki jest adres? Gdzie mamy się spotkać?

Zawsze, bez względu na wszystko spotykamy się u nas, w naszej Przystani (chyba, że ustalimy indywidualnie miejsce spotkania np. zabierzemy Cie po drodze, ale dopóki tego nie będziesz miał na piśmie – jedziesz do nas).  Adres znajdziesz w zakładce „kontakt” (Warka. Ul Nowy Zjazd 4a)

O której mam przyjechać, żeby było komfortowo? 

Przyjedź zawsze 15 minut wcześniej. Jeśli umówiłeś się na 10:00 przyjedź o 9:45 – spokojnie załatwimy wszystko i tym samym nie opóźnisz wyjazdu i zaoszczędzisz mi słuchania jęczenia innych uczestników.

A co jeśli się spóźnię?

Nie pojedziesz. Wyjeżdżamy punktualnie, nie czekamy na spóźnialskich. Może zabierzemy cię z następną grupą – jeśli będzie wolne miejsce.

Co mam zabrać ze sobą?

Tablet koniecznie i telefon.

A poważnie: zabierz prowiant i napoje, czapkę na głowę i buty do chodzenia po wodzie. Sam sobie nawyrzucałeś do rzeki butelek i puszek więc jak nadepniesz na coś ostrego i zrobi się kuku – pretensje miej tylko do siebie. –weź plasterek i wodę utlenioną.

Dodatkowo krem z filtrem lub kurtkę od deszczu i baw się dobrze?

Czy w kajaku jest sucho?

Znowu zależy od Ciebie. Jak sobie nalejesz wiadro wody,  bo tak akurat  lubisz – wtedy masz mokro? Kajaki są szczelne, wody możesz mieć tyle ile nakapie z wiosła.

Czy dostanę kamizelkę asekuracyjną? Czy mam za nią dodatkowo płacić?

A dostaniesz. Każdy dostanie: mały i duży. I Nie musisz za nią dodatkowo płacić – chyba, że ją zgubisz…

Co robić w razie wywrotki?

Na początek daruj sobie oddychanie, gdy Twoja twarz ( narządy oddechowe) znajdzie się pod wodą? Dopóki jesteś w wodzie nie wypuszczaj kajaka i wiosła z rąk. Doholuj kajak do brzegu, wylej z niego wodę (uwierz mi, to jest możliwe nawet, gdy nikt ci nie pomaga a kajak waży pół tony ) Bez sprzętu dalej nie popłyniesz a my nie będziemy Cię szukać, zarobieni jesteśmy.

A co jeśli wypożyczę od Was kajak i wydaje mi się, że nie dam rady dopłynąć do mety bo pada, grzmi i w ogóle przyszła burza, co wtedy?

Nic. Dopłyniesz z nurtem do najbliższego brzegu  i zaczniesz przygodę rozbitka. Możesz być Robinsonem lub Piętaszkiem. Wybierzesz sobie rolę. Jak popłyniesz sam to masz przerąbane, jak z kolegą to jeszcze gorzej. Także staraj się brać na taką wyprawę dziewczynę, zawsze we dwoje fajniej. Do jesieni musisz jakoś wytrzymać bo wcześniej mamy tyle roboty, że szukać Ciebie nie będziemy.

A co jeśli jestem z małymi dziećmi w takiej sytuacji?

Też nic. Nie czekaj do jesieni bo dzieciaki zawalą szkołę lub przedszkole? przeczekaj burzę na brzegu (tylko nie właź pod drzewo !!!) za 15 minut będzie po burzy – płyń dalej ?

Ale moje dzieci dalej nie chcą płynąć, płaczą, trzęsą się z zimna, co wtedy?

Musisz je zmusić i jakoś wytrzymać? bądź dzielny . Jedyne co stoi pomiędzy Tobą, a Twoim celem, to te bzdury, że nie dasz rady. Gwarantuję, że przygoda z burzą, czy deszczem zostanie na długo zapamiętana i będziecie ją miło wspominać.